Suvi on täies hoos ja kätte on jõudnud puhkamise aeg. Paljud lendavad puhkama kaugele troopika saarele või soojale maale. Kuid ka Eestis võib leida palju huvitavat, millega aega veeta ja kuidas puhata suvel. Toome allpool mõned põnevamad puhkuse ideed.
Tunneta
On tuntud tõde, et reisides ei leia muud kui iseend, ning igihaljas motiiv, et kõik mis tarvis, võib oodata siinsamas kodus. Peer Gyntil läks selle mõistmiseks aastaid. Järgnevad nopped aitavad kiiremini meelde tuletada, et kodune ja tuttav Eesti on samal ajal ka väga eriline: ainulaadne Balti- või Põhjamaades või kogu maailmas. Seekord oleme välja jätnud lihtsalt põnevad teadmised. Valik lähtub sellest, kuhu ka täna Eestis minna ja mida kogeda saad, liigub ka peidetumatel teemadel ja kaugemates nurkades.
Jälgi Eestis sõites erilisi puid! Vaatamata eestlaste leigele suhtumisele religiooni ajalehe EUobserver uuringu põhjal, selgus samas, et 69% eestlastest usub puudel hinge olevat. Lisaks iidsetele hiitele leidub erilisi puid üle Eesti:
Mine vaatama
Üks väheseid säilinud enne II maailmasõda valminud allveelaevu on Lembit, mida saab näha Lennusadamas.
Põhja-Euroopa kõige kõrgem väliterrass kõrgusel 175 m, kust ilusa ilmaga näeb ka Helsingit, asub Tallinnas 314 m kõrguses teletornis.
Parim teehöövlite kogu Baltimaades asub Põlvamaal Eesti Maantemuuseumis, kus saab näha ka täiesti töökorras saja aasta vanust masinat.
Kõige rohkem rõngasriste maailmas on Vormsi saarel Püha Olavi kalmistul, kus on üle 300 keldi ehk päikeseristi.
Põhja-Euroopa kunagi pikimat katusealust perrooni saad imetleda Haapsalus, kus see keisri rongi pikkuse järgi 216 m pikkuseks ehitatigi. Külasta ka Haapsalu raudteemuuseumi!
Maailma kolme vanima ikka veel töötava majaka hulka kuulub 1531. a valminud Kõpu tuletorn.
Maailma esimene modernne läätsteleskoop asub Tartu tähetornis.
Proovi järele
Euroopa pikim jäätee mandril asuva Rohuküla ja Hiiumaal asuva Heltermaa vahel on 24–27 km. Teadaolevalt pikim Eestist alguse saanud jäätee oli 1323. a Saaremaa ja Lübecki vahel.
Maailma ainus veealune vangla asub Paldiski lähedal Rummus, kus kaevandustegevuse lõpetamise järel täitus kaevandus kiiresti veega, mattes enda alla ka vangla hooned. Siniseks laguuniks kutsutav tehisjärv on nüüd populaarne ujumis- ja sukeldumispaik.
Euroopa suurim saunamaraton toimub veebruaris Otepääl. Üritust korraldatakse meeskondliku orienteerumise vormis ja võidab see võistkond, kes lühima ajaga kõik saunad, jääaugud ja tünnid üles leiab. Umbes poolsada saunalist käib läbi paarkümmend eri tüüpi sauna.
Kõige spaatihedam linn maailmas on tõenäoliselt Kuressaare, kus on üks spaakoht kümne elaniku kohta. Tee tõesti suurest hulgast teenustest oma valik!
Kõige rohkem meteoriidikraatreid pindalaühiku kohta maailmas on Eestis, kus neid on 400 korda rohkem kui meie planeedil keskmiselt. Kaali on tuntud, ent kui armastad sportlikku meelelahutust, kas oled võtnud ette sukeldumisretke Neugrundi kraatrisse?
Allikas: puhkaeestis.ee
Jäta kommentaar
Kommentaar:
HTML pole lubatud!
Sisesta turvakood: